Răspuns :
Cu semnul "*' notez inmultirea, iar cu semnul "/" notez linia de fractie.
Se stie ca 1 km = 1000 m si 1 h = 60 min = 3600 secunde.
Viteza automobilului in m/s este:
v = 72 km/h = 72000 m/3600 s = 20 m/s.
Distanta parcursa in 10 secunde este, potrivit legii miscarii in miscarea rectilinie si uniforma: d = v*t = 20 m/s*10 s = 200(m).
Pentru a calcula timpul cat parcurge automobilul 25 km(distanta pe care o notez cu d2), folosim tot legea miscarii.
25 km = 25000 m.
d2 = v*t2, de unde t2 = d2/v = 25000 m/20 m/s = 1250 s = (1250/60)min = aprox. 20,83(min) = aprox. (20,83/60)(h) = aprox. 0,347(h).
Se stie ca 1 km = 1000 m si 1 h = 60 min = 3600 secunde.
Viteza automobilului in m/s este:
v = 72 km/h = 72000 m/3600 s = 20 m/s.
Distanta parcursa in 10 secunde este, potrivit legii miscarii in miscarea rectilinie si uniforma: d = v*t = 20 m/s*10 s = 200(m).
Pentru a calcula timpul cat parcurge automobilul 25 km(distanta pe care o notez cu d2), folosim tot legea miscarii.
25 km = 25000 m.
d2 = v*t2, de unde t2 = d2/v = 25000 m/20 m/s = 1250 s = (1250/60)min = aprox. 20,83(min) = aprox. (20,83/60)(h) = aprox. 0,347(h).
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!