👤

Intr-un cilindru gradat  in care se afla 100 ml apa se introduce o bila cu masa de 5,85g, cand se constata ca nivelul apei s-a ridicat la 100,75. Determina densitatea bilei.

Răspuns :

ρ=[tex] \frac{m}{V} [/tex] = [tex] \frac{5.85}{100.75} = 0.05[/tex]
m=5.85 g
V=100.75