👤

un minereu contine Fe2O3 si reactioneaza cu monoxid de carbon.Calculati  masa de Fe obtinuta din 160g Fe2O3. Imi trebuie un raspuns rapid.



Răspuns :

Fe₂O₃+3CO=2Fe+3CO₂
Masa molara Fe₂O₃=2*56+3*16=160g

x=masa de Fier obtinuta
x=160*2*56/160=112g Fe
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari