👤

Calculati forta elastica ce ia nastere intr-un resort cu constana elastica de 120 N\m daca el este agatat de un corp care ii determina o alungire de 40 cm.

Răspuns :

Forta elastica este de 120N impartit la 40cm=0.4m
Deci forta elastica este de 120N:0.4m=300N
  
Sau mai pe scurt:

40cm=0.4
F.e.=120N:0.4m=300N(se imparte deoarece sunt Newtoni pe metru) 
Sper ca a fost de ajutor :D

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari