Răspuns :
Formula Chimica a reactiei este
H₂SO₄ + Fe = FeSO₄ + H₂
1 mol H₂SO₄= 2+32+64=98g
1 mol Fe=55,85g
1 mol FeSO₄=151,85g
Daca 98g de H₂SO₄ reactioneaza cu 55,85g Fe
Atunci X g H₂SO₄ reactioneaza cu 11,2 g Fe
x=98*11,2/55,85=19,65g H₂SO₄
c=100* md/ms unde md este masa de H₂SO₄ iar ms este masa solutiei
ms=100*md/c=100*19,65/9,8=200,5g solutie H₂SO₄
ms=md+md' (md' este masa solventului)
md'=200,5-19,65=180,85g solvent
Pentru Concentratia procentuala a solutiei finale trebuie sa aflam cantitatea de FeSO₄
Daca din 1 mol de H₂SO₄=98 g rezulta 1mol de FeSO₄=151,85g
Atunci din 19,65g H₂SO₄ rezulta Y g FeSO₄
y=19,65*151,85/98=30,4g FeSO4
notam md1 masa de FeSO₄, ms1 masa solutiei de FeSO4
ms1=md'+md1=180,85+30,4=211,25g solutie FeSO₄
c1=100*md/ms=100*30,4/211,25=14,4 concentratie solutie finala
H₂SO₄ + Fe = FeSO₄ + H₂
1 mol H₂SO₄= 2+32+64=98g
1 mol Fe=55,85g
1 mol FeSO₄=151,85g
Daca 98g de H₂SO₄ reactioneaza cu 55,85g Fe
Atunci X g H₂SO₄ reactioneaza cu 11,2 g Fe
x=98*11,2/55,85=19,65g H₂SO₄
c=100* md/ms unde md este masa de H₂SO₄ iar ms este masa solutiei
ms=100*md/c=100*19,65/9,8=200,5g solutie H₂SO₄
ms=md+md' (md' este masa solventului)
md'=200,5-19,65=180,85g solvent
Pentru Concentratia procentuala a solutiei finale trebuie sa aflam cantitatea de FeSO₄
Daca din 1 mol de H₂SO₄=98 g rezulta 1mol de FeSO₄=151,85g
Atunci din 19,65g H₂SO₄ rezulta Y g FeSO₄
y=19,65*151,85/98=30,4g FeSO4
notam md1 masa de FeSO₄, ms1 masa solutiei de FeSO4
ms1=md'+md1=180,85+30,4=211,25g solutie FeSO₄
c1=100*md/ms=100*30,4/211,25=14,4 concentratie solutie finala
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!