👤

masa unui corp este de 0,2 kg si V=220cm cubi va pluti acest corp pe suprafata apei dar pe suprafata uleiului.

densitatea apa =1000kg/mcub

densitatea ulei =800kg /m cub



Răspuns :

V=220cm³=0.22dm³=0.00022m³
ρ corp=m/V
ρ corp=0.2kg/0.00022m³
ρ corp=909.09kg/m³

Corpul se va scufunda in apa(deoarece ρ apa>ρ corp) iar in ulei va pluti(deoarece ρ ulei<ρ corp)
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari