👤

Cati atomi si cati moli sunt cuprinsi in 16 g de sulf ?? cu explicatie va rog

Răspuns :

m sulf =16g
Msulf = masa atomica din tabelul periodic= 32g
n=nr de moli; aplici formula : n= m supra M (e un raport)
n= 16 pe 32= 1 pe 2 = 0,5 moli
la nr de atomi folosesti nr lui avogadro, nu mai stiu formula
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari