Răspuns :
Scrii legea conservarii energiei
La plecarea mingiei sistemul are Ec=mv²/2
Cand ajunge la inaltimea maxima, sistemul are energie potentiala Ep=mgh
Ec=Ep
mv²/2=mgh
Dupa simplificare cu m rezulta
v²/2=gh sau
h=v²/2gh
Deci
h=100/20
v=5m/s
Succes!
La plecarea mingiei sistemul are Ec=mv²/2
Cand ajunge la inaltimea maxima, sistemul are energie potentiala Ep=mgh
Ec=Ep
mv²/2=mgh
Dupa simplificare cu m rezulta
v²/2=gh sau
h=v²/2gh
Deci
h=100/20
v=5m/s
Succes!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!