👤

Un mobil miscandu-se cu acceleratia a=2.0 m/s^2 a parcurs distanta d=100m in timpul t=5.0s.Care a fost viteza initiala?

Răspuns :

S = V initial x t +at patrat/2     100=Vx5 +2x25x 1/2   100=5V+25   5V=75   

viteza initialal=15m/s

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari