👤

,,Determinati masa produsului care rezulta in urma reactiei dintre 5,6 grame fier incandescent cu clorul gazos,la un randament de reactie de 80%." PLEASE HELP ME!

Răspuns :

Cu semnul "*" notez inmultirea, iar cu semnul "/" notez linia de fractie.

Prin reactia dintre Fe si Cl2 rezulta clorura ferica FeCl3.

Masa unui mol de atomi de Fe este 56 g/mol.
Masa molara a FeCl3 este 1*56 + 3*35,5 = 162,5(g/mol).

Determinam ce masa de FeCl3 rezulta teoretic din 5,6 g Fe

2Fe  +  3Cl2  =  2FeCl3

Daca din 2*56 g Fe rezulta 2*162,5 g FeCl3
Atunci din 5,6 g Fe vor rezulta x g FeCl3

x = 5,6*2*162,5/(2*56) = 16,25(g FeCl3). Aceasta este masa de FeCl3 ce s-ar obtine teoretic. Masa de FeCl3 ce rezulta practic se obtine din formula randamentului eta.

eta = 100*masa practica/masa teoretica, de unde
masa practica = eta*masa teoretica/100 = 80*16,25/100 = 139g FeCl3).

Deci practic se vor obtine doar 13 g FeCl3.

Asta este parerea mea.





Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari