Răspuns :
Cu semnul "*" notez inmultirea, iar cu semnul "/" notez linia de fractie.
Banuiesc ca M inseamna concentratie molara. Eu in aceasta ipoteza voi rezolva.
Molaritatea = numar moli substanta dizolvata/volumul solutiei.
450 ml = 0,45 litri;
150 ml = 0,15 litri.
Determinam numarul de moli de NaOH dizolvati in solutia de concentratie 2M(n1)
2 = n1/0,45, de unde n1 = 2*0,45 = 0,9(moli NaOH).
Determinam acum numarul de moli de NaOH dizolvati in solutia de concentratie 6M(n2)
6 = n2/0,15, de unde n2 = 6*0,15 = 0,9(moli NaOH).
La amestecarea celor doua solutii se obtine o solutie al carui volum este suma volumelor celor doua solutii ce se amesteca(in cazul de fata vs = 0,45 l + 0,15 l = 0,6 l), iar numarul de moli de substanta dizolvata din solutia obtinuta este suma dintre numerele de moli de substanta dizolvata din cele doua solutii care se amesteca(deci in cazul de fata n = n1 + n2 = 0,9 moli NaOH + 0,9 moli NaOH = 1,8 moli NaOH).
Atunci concentratia molara a solutiei care se obtine este:
M = n/vs = 1,8/0,6 = 3.
Deci solutia obtinuta are concentratia molara 3M.
In acest caz varianta corecta de raspuns este varianta B. 3M.
Asta este parerea mea.
Banuiesc ca M inseamna concentratie molara. Eu in aceasta ipoteza voi rezolva.
Molaritatea = numar moli substanta dizolvata/volumul solutiei.
450 ml = 0,45 litri;
150 ml = 0,15 litri.
Determinam numarul de moli de NaOH dizolvati in solutia de concentratie 2M(n1)
2 = n1/0,45, de unde n1 = 2*0,45 = 0,9(moli NaOH).
Determinam acum numarul de moli de NaOH dizolvati in solutia de concentratie 6M(n2)
6 = n2/0,15, de unde n2 = 6*0,15 = 0,9(moli NaOH).
La amestecarea celor doua solutii se obtine o solutie al carui volum este suma volumelor celor doua solutii ce se amesteca(in cazul de fata vs = 0,45 l + 0,15 l = 0,6 l), iar numarul de moli de substanta dizolvata din solutia obtinuta este suma dintre numerele de moli de substanta dizolvata din cele doua solutii care se amesteca(deci in cazul de fata n = n1 + n2 = 0,9 moli NaOH + 0,9 moli NaOH = 1,8 moli NaOH).
Atunci concentratia molara a solutiei care se obtine este:
M = n/vs = 1,8/0,6 = 3.
Deci solutia obtinuta are concentratia molara 3M.
In acest caz varianta corecta de raspuns este varianta B. 3M.
Asta este parerea mea.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!