👤

Calculati-mi si mie: 
1320g Mg(PO₄)₂
gO=?

0,1 moli Fe₂O₃
gFe=?

3400g AgNO₃
moli N = ?          

Va rogggg!


Răspuns :

Mg3(PO4)2 este formula corecta din cate stiu eu...grupa fosfat are valenta 3
masa molara fosfat = 3*24+2*(31+4*16)=262 g/mol
in 262 g fosfat.........8 * 16 g O
in 1320 g fosfat.......x g O             x = 644,8855 g O

Fe2O3 are masa molara = 2*56+3*16=160 g/mol
in 160 g oxid........2 * 56 g Fe
in 0,1 moli oxid=16 g oxid.........y g Fe          y = 11,2 g Fe

AgNO3 are masa molara = 108+14+3*16 = 170 g/mol
in 170 g azotat.......14 g azot
in 3400 g azotat..........z g azot             z = 280 g azot
nr moli = masa/masa molara azot
=> nr moli = 280/14 = 20 moli N simplu sau 280/28 = 10 moli N2 molecular...depinde

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari