Răspuns :
a)
Corpul de masa m2 va cobora deoarece greutatea lui este mai mare.
Grutatea lui m1 se va opune miscarii. Suma fortelor = masa ori acceleratia (legea a 2 a a dinamicii)
G2-G1=(m2+m1)a
a=g(m2-m1)/(m2+m1)
a=10(0,3-0,2)/(03+02)
a=10*01/0,5
a=2m/s²
b)
Ne concentram asupra unuia din corpuri, ex cel de masa m1 care urca. Asupra lui vor actiona urmatoarele forte: T in sus, G1 in jos si forta lui de inertie in sens invers acceleratiei adica in jos.
Scriem T=G1+Fi1=m1g+m1a=m1(g+a)
T=0,2(10+2)=2,4N
Eu mai gresesc la calcule! Verifica!
Succes!
Corpul de masa m2 va cobora deoarece greutatea lui este mai mare.
Grutatea lui m1 se va opune miscarii. Suma fortelor = masa ori acceleratia (legea a 2 a a dinamicii)
G2-G1=(m2+m1)a
a=g(m2-m1)/(m2+m1)
a=10(0,3-0,2)/(03+02)
a=10*01/0,5
a=2m/s²
b)
Ne concentram asupra unuia din corpuri, ex cel de masa m1 care urca. Asupra lui vor actiona urmatoarele forte: T in sus, G1 in jos si forta lui de inertie in sens invers acceleratiei adica in jos.
Scriem T=G1+Fi1=m1g+m1a=m1(g+a)
T=0,2(10+2)=2,4N
Eu mai gresesc la calcule! Verifica!
Succes!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!