HCl este un gaz, si intr-un mol gaz intra 22.4L
450mL=0.45L
Masa molara HCl=35.5+1=36.5g/mol
36.5g....................22.4L
x...........................0.45L
x=0.73g HCl
1mL apa catareste 1g
masa totala=1+0.73=1.73g
partea de masa HCl=x/masa totala
partea de masa HCl=0.42g HCl