👤

Calculeaza masa unui cub de aur cu latura de 5 mm.
Densitatea cubului de aur are 19300 kg / m cub .
Multumesc!


Răspuns :

a=5 mm=0,005 kg
V=m/ρ
m=V*ρ=a³ *ρ=0,005³ *19300=0,0024125 kg=2,4125 g
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari