Răspuns :
a) daca forta actioneaza pe orizontala aceasta va avea modulul egal cu forta de frecare, aceeasi directie si sens opus
F=Ff=coeficient_de_frecare*G=coeficient_de_frecare*m*g
unde g = acceleratia gravitationala pe care o putem aproxima cu 10m/s^2
F=0.25*10*10= 25N
b)daca actioneaza sub un unghi de 60grade componenta ei tangentiala va fi egala cu forta de frecare determinata mai sus, iar forta totala de tractiune va fi:
F=Gt/cos60=Ff/cos60=25/cos60= 50N
F=Ff=coeficient_de_frecare*G=coeficient_de_frecare*m*g
unde g = acceleratia gravitationala pe care o putem aproxima cu 10m/s^2
F=0.25*10*10= 25N
b)daca actioneaza sub un unghi de 60grade componenta ei tangentiala va fi egala cu forta de frecare determinata mai sus, iar forta totala de tractiune va fi:
F=Gt/cos60=Ff/cos60=25/cos60= 50N
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!