👤

Dau 100 puncte!!!!!


                            De cate ori creste energia cinetica a unui biciclist daca viteza acestuia  creste de la 5m/s la 10m/s?






Răspuns :

Energia cinetic creste de patru ori pentru ca Ec1=m(v1)2/2 Ec2=m(v2)2/2 dar v2=2v1 facand raportul dintre cele două energii se obtine 4
energ cinetica:
 Ec= 
[tex] \frac{m v^{2} }{2} [/tex]

 Ec1 = 5^2 * m/2 = 25* m/2,
Ec2 = 10^2* m/2 = 100*m/2 ,

Ec2/Ec1 = 100/25=4 => creste de 4 ori