👤

Un corp are masa de 0,5 kg si volumul de 1 dm cub. Aflati densitatea acelui corp

Răspuns :

densitatea = masa/volum
trasnformam 1 dm³ = 0,001 m³
d = 0,5 kg/0,001m³
d = 500kg/m³