👤

Rezolvati problema :
Un amestec de carbonat de calciu si oxid de calciu cu masa de 15,6 g a fost tratat cu acid clorhidric . In consecinta , s-a  eliminat un gaz cu cantitatea de substanta de 0,1 mol. Calculeaza masele carbonatului si oxidului de calciu. 


Răspuns :

CaO+2HCl=CaClâ‚‚+Hâ‚‚O
CaCO₃+HCl=CaCl₂+CO₂+H₂O

gaz eliminat=COâ‚‚
Masa molara COâ‚‚=12+32=44g/mol
1mol.....................44g
0.1moli.................x
x=0.1*44/1=4.4g COâ‚‚

Masa molara CaCO₃=40+12+48=100g/mol
y=masa de CaCO₃ reactionata
y=4.4*100/44=10g CaCO₃

z=masa de CaO
z=15.6-10
z=5.6g CaO
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari