Răspuns :
Masa oricarui corp este: V*p (densitatea)
V= L*l*h = 2*80*0,5= 80cm³
Astfel, masa= V*p= 80cm³ * 2 500 000g / 1 000 000 cm³ = 200g
V= L*l*h = 2*80*0,5= 80cm³
Astfel, masa= V*p= 80cm³ * 2 500 000g / 1 000 000 cm³ = 200g
2cm=0.02m
8dm=0.8m
0.5cm=0.005m
⇒V=L*l*h=0.02m*0.8m*0.005m=0.00008m³
p=m/V
m=p*V
m=2500kg/m³ *0.00008m³
m=0.2kg=200g
8dm=0.8m
0.5cm=0.005m
⇒V=L*l*h=0.02m*0.8m*0.005m=0.00008m³
p=m/V
m=p*V
m=2500kg/m³ *0.00008m³
m=0.2kg=200g
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!