👤

Se trateaza la cald 38,4 grame cupru cu o solutie de h2so4 de concentratie 98%.Se cere masa acidului consumat si volumul de so2 degajat :) va roog frumosacord 15 p si cel mai bun raspuns

Răspuns :

Cu + 2 H2SO4 = CuSO4 + SO2 + 2 H2O

64g Cu.................................2x 98g H2SO4................22, 4 L SO2
38,4g Cu ............................X g....................................Yl

X =117,6g H2SO4 = md                      Y = 13,44 L SO2

ms= 117,6x100/98=120g sol H2SO4


Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari