👤

Pretul unui aparat foto este de 400 lei si se mareste in doua etape : prima data cu 10% si dupa cu 15% din noul pret.

a) care este pretul aparatului dupa prima marire ?
b) calculati pretul dupa a doua marire.


Răspuns :

a)Noul pret va fi 110 % din pretul initial: 110/100 *400=440 lei .
b)Noul pret va fi 115 % din pretul dupa prima marire:115/100*440=506 lei 
a)10%din400=10pe 100ori400=40;400+40=440  b)15%din440=15pe 100ori440=15ori44=660  .la b nu sunt sigur dc este bn