Forta fiind defapt greutatea probabil => 5N=> Corpul avea 0,5 Kg.
Cum Fe=G=> k*Δl=m*g=> k*5cm=m*g., m-masa, g-acceleratia gravitationala(1)
Cum constanta de elasticitate(k)[tex]= \frac{G}{deltal} [/tex]=> k=5N/2cm; k=2,5N/cm. Inlocuim in (1): 5N/2cm*5cm=m*10N/Kg;
12,5N=m*10N/kg=> m=12,5/10kg; m=1,25 Kg.