Răspuns :
ρ= masa molara a substantei X/masa molara a aerului
masa molara a substantei X = ρ * 28,9 = 1,59 * 28.9 => masa molara = 46 g/mol
4,4 g CO2.....x g C x = 1,2 g C
44 g CO2........12 g C
2,7 g H2O......y g H y = 0,3 g H
18 g H2O........2 g H
m O = m X - m C - m H =2,3-0,3-1,2=0,8 g O
46 g X.....a g C..........b g H.........c g O
2,3 g X......1,2 g C.....0,3 g H.......0,8 g O
a = 24 g=>24:12=2 atomi C
b = 6 g=>6:1=6 atomi H
c = 16 g=>16:16=1 atom O
Formula moleculara a substantei X este C₂H₆O
masa molara a substantei X = ρ * 28,9 = 1,59 * 28.9 => masa molara = 46 g/mol
4,4 g CO2.....x g C x = 1,2 g C
44 g CO2........12 g C
2,7 g H2O......y g H y = 0,3 g H
18 g H2O........2 g H
m O = m X - m C - m H =2,3-0,3-1,2=0,8 g O
46 g X.....a g C..........b g H.........c g O
2,3 g X......1,2 g C.....0,3 g H.......0,8 g O
a = 24 g=>24:12=2 atomi C
b = 6 g=>6:1=6 atomi H
c = 16 g=>16:16=1 atom O
Formula moleculara a substantei X este C₂H₆O
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!