Răspuns :
Cu semnul "*" notez inmultirea, iar cu semnul "/" notez linia de fractie.
Masa unui mol de atomi de Zn este 65 g/mol.
Masa molara a HCl este 1*1 + 1*35,5 = 36,5(g/mol).
Determinam masa de HCl ce reactioneaza cu Zn(masa dizolvata md).
c = 100*md/ms, de unde md = c*ms/100 = 36,5*25/100 = 9,125(g HCl).
Determinam masa de Zn ce reactioneaza cu 9,125 g HCl
Zn + 2HCl = ZnCl2 + H2
Daca 1*65 g Zn reactioneaza cu 2*36,5 g HCl
Atunci y g Zn vor reactiona cu 9,125 g HCl
y = 65*9,125/(2*36,5) = 8,125(g Zn).
Dar se precizeaza in enunt ca 10 g Zn au ramas nereactionat. Deci masa x(g) de Zn introdus in reactie este x = y + 10.
x = 8,125 + 10, adica x = 18,125(g Zn).
Dupa parerea mea, raspunsul corect este b) 18,125.
Masa unui mol de atomi de Zn este 65 g/mol.
Masa molara a HCl este 1*1 + 1*35,5 = 36,5(g/mol).
Determinam masa de HCl ce reactioneaza cu Zn(masa dizolvata md).
c = 100*md/ms, de unde md = c*ms/100 = 36,5*25/100 = 9,125(g HCl).
Determinam masa de Zn ce reactioneaza cu 9,125 g HCl
Zn + 2HCl = ZnCl2 + H2
Daca 1*65 g Zn reactioneaza cu 2*36,5 g HCl
Atunci y g Zn vor reactiona cu 9,125 g HCl
y = 65*9,125/(2*36,5) = 8,125(g Zn).
Dar se precizeaza in enunt ca 10 g Zn au ramas nereactionat. Deci masa x(g) de Zn introdus in reactie este x = y + 10.
x = 8,125 + 10, adica x = 18,125(g Zn).
Dupa parerea mea, raspunsul corect este b) 18,125.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!