👤

4 kg de gutui costa 16 lei.
1 kg de gutui casta .........lei ?



Răspuns :

16kg : 4 = 4lei kilogramul de gutui
4kg ....................... 16 lei 
1kg........................ x lei
il afli pe x  facand  inmultirea pe diagonala impartita la 4 
deci x=1 x 16/ 4
       x=4  lei