Răspuns :
Date; v1=54km/h=15m/s. v2=25m/s. Δt=10s. Se cere timpul t de intilnire din momentul in care al doilea mobil trece prin A. Fie punctul A punctul prin care mobilele trec succesiv la interval dse 10 s si punctul B punvtul de intalnure Distanta AB va fi parcursa de primul mobil in timpul t+Δt iar de al doilea in timpul t Distanta parcursa de fiecare este aceeasi Adica v1(t+Δt)=v2t De unde v1t+v1Δt=v2t ⇒t(v2-v1)=v1Δt. Inlocuim t(25-15)=150 ⇒t=15s Atunci distanta AB d=v2t ⇒d=25*15⇒d=375m
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!