Răspuns :
1.[tex]Fie[/tex] S(ca nu vrea litera ro) [tex]densitatea.[/tex]. Avem formula [tex]S= \frac{m}{V}.[/tex] Stim ca [tex]1l=1dm ^{3} [/tex]. Deci, avem [tex]1dm^{3}-alcool[/tex]. Cum [tex]S(alcoolului)= \frac{789kg} {m^{3}} [/tex] iar un metru cub = 1000 dm³ => Avem 0,789 kg alcool, adica 789g alcool. S(apa)=[tex] \frac{1000Kg}{m^{3} } [/tex]. Iar noi avem 0,25l=0,25dm³ si 1dm³=0,001m³=> avem 0,25 Kg apa adica 250 g apa. Exprimam S(amestecului)=[tex] \frac{789g+250g}{1,25 dm^{3} }= \frac{1039g}{1,25dm^{3}}= \frac{1,039Kg*800}{1,25dm^{3}*800 }= 831 \frac{Kg}{1000dm^{3} }= 831\frac{Kg}{ m^{3} }.[/tex]
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!