1.Un corp complet scufundat în apă se află în echilibru în interiorul fluidului. Să se determine volumul și densitatea corpului. Se cunosc masa corpului 5 kg și densitatea apei 1000 kg/m3. 2. Ce masă are un corp ținut în palmă dacă forța de
dezvoltată în biceps, pentru a ține antebrațul orizontal, este de 350 N?
Distanța de la articulația cotului la punctul de inserție a bicepsului pe
radius este de 4 cm, iar distanța de la articulația cotului până la palmă este
de 0,28 m. Se neglijează masa antebrațului.
1. Fiind in echilibru in apa inseamna ca are aceeasi densitate cu apa deci ro=1000kg/m³. Atunci volumul corpuluieste V=m/ro. V=5/1000⇒V=0,005m³⇒V=5dm³.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!