12. cunoscand V si ρ afli masa sol. de HCl m=V*ρ= 214,4g partea de HCl este 15% din 214,4 deci masa = 32,16 g HCL
13. in 100g sol. exista 10g NaOH notezi cu x masa de NaOH adaugata ș atunci ms=100+x si md= 10+x inlocuiesti in formula C%= ( md *100)/ms si determini x=12,5 g
16. masa solutiei=V*ρ= 1000g in care exista 4g NaOH deci partea de masa va fi 0,4% concentratia molara (numarul de moli de substanta dintr-un litru de solutie) 1l sol contine 4g NaOH deci 0,1mol (n=m/M)
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!