👤

Un palton costa 320 lei.Aflati cat va costa paltonul dupa o reducere de pret de 10%


Răspuns :

[tex] \frac{10}{100} *320=32 \\ \\ 320-32=\boxed{288\ \ lei}[/tex]
10% din 320 =10x320:100=3200:100=32lei(reducerea) 320- 32=288lei(preţul paltonului după reducere)
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari