Cu semnul "*" notez inmultirea, iar cu semnul "/" notez linia de fractie.
Mase molare: pentru CuO este 1*64 + 1*16 = 80(g/mol); pentru CuSO4 este 1*64 + 1*32 + 4*16 = 160(g/mol).
Sarea rezultata este CuSO4.
CuO + H2SO4 = CuSO4 + H2O
Daca din 1*80 g CuO rezulta 1*160 g CuSO4
Atunci din 20 g CuO vor rezulta x g CuSO4
x = 20*160/80 = 40(g CuSO4).
Deci varianta corecta de raspuns este 40 g.
Asta este parerea mea.