👤

stabiliti masa unei alice de plumb stiind ca 100 de alice dezlocuiesc 12 cm 3 (cubi) ,iar densitatea este 11 300 kg pe m 3

Răspuns :

ro=m/V ⇒m=V*ro
V=12/100=0,12 cm³ are o alica
transformarea
0,12 cm³=0,00000012 m³
acum   m=V*ro=0,00000012*11 300 kg
sper ca te-am ajutat
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari