de pe un teren s-au recoltat 800 kg de porumb. un sfert din intreaga cantitate s-a pus in saci de cate 50 kg fiecare, iar restul in saci a cate 60 kg fiecare. cati saci au fost necesari?
un sfert din cantitate inseamna: 800/4=200 200/50=4 saci de 50 kg fiecare cantitatea ramasa pentru sacii de 60 kg este: 800-200=600 600/60=10 saci de 60 kg rezultatul: 4+10=14 saci necesari
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!