Răspuns :
CuSO4*5H2O are masa moleculara= 160+90 =250 (g/mol)
-afli masa de apa adaugata cu formula m=V* densitatea=145ml*1g/ml=......
-masa solutiei este 25g + mapa
-calculezi masa de sare anhidra care exista in 25g cristalohidrat
250g ch..........160g sare anhidra
25g ch............x g =16 g (sare anhidra)
daca in solutia aflata mai sus (25g+ mapa).............16 g sare
100 g sol.................y% CuSO4
-afli masa de apa adaugata cu formula m=V* densitatea=145ml*1g/ml=......
-masa solutiei este 25g + mapa
-calculezi masa de sare anhidra care exista in 25g cristalohidrat
250g ch..........160g sare anhidra
25g ch............x g =16 g (sare anhidra)
daca in solutia aflata mai sus (25g+ mapa).............16 g sare
100 g sol.................y% CuSO4
uSO4*5H2O are masa moleculara= 160+90 =250 g/mol
-afli masa de apa adaugata cu formula m=V* densitatea=145ml*1g/ml=......
-masa solutiei este 25g + mapa
-calculezi masa de sare anhidra care exista in 25g cristalohidrat
250g ch---160g sare anhidra
25g ch---x g =16 g (sare anhidra)
daca in solutia aflata mai sus (25g+ mapa)---16 g sare
100 g sol---y% CuSO4
Mi se pare cai asha ceva
-afli masa de apa adaugata cu formula m=V* densitatea=145ml*1g/ml=......
-masa solutiei este 25g + mapa
-calculezi masa de sare anhidra care exista in 25g cristalohidrat
250g ch---160g sare anhidra
25g ch---x g =16 g (sare anhidra)
daca in solutia aflata mai sus (25g+ mapa)---16 g sare
100 g sol---y% CuSO4
Mi se pare cai asha ceva
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!