Ajutati-ma si pe mine la aceasta problema prin metoda figurativa. 1kg de lamai costa 34lei,iar 1kg banane costa 36 lei.Cat costa 11kg de banane si 14 kg de lamai?Dar 10kg de lamai si 10kg de banane?
cat costa 11 kg de banana? 36x11=396 cat costa 14 kg de lamai? 34x14=476 cat costa 11 kg de banane si 14 kg de lamai? 396+476=872 dar 10 kg de lamai si 10 kg de banane? 10x34=440 10x36=360 440+360=800
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!