Răspuns :
a) 1/4 din suma s inseamna 25% (un sfert)
25<30<40 asadar in cea de-a treia zi cheltuieste cel mai putin
b) in total el cheltuieste 25+30+40 = 95%
Deci cei 100 de lei sunt echivalentul a 100-95= 5% din suma initiala
[tex] \frac{5}{100} *s= 100 => s = \frac{100*100}{5} =2000 lei[/tex]
s=2000 lei suma initiala
25<30<40 asadar in cea de-a treia zi cheltuieste cel mai putin
b) in total el cheltuieste 25+30+40 = 95%
Deci cei 100 de lei sunt echivalentul a 100-95= 5% din suma initiala
[tex] \frac{5}{100} *s= 100 => s = \frac{100*100}{5} =2000 lei[/tex]
s=2000 lei suma initiala
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!