daca masa de CaCO3 scade cu 22% in urma reactiei de descompunere aceasta cantitate reprezinta chiar masa de gaz degajat (CO2)
CaCO3---->CaO +CO2
---------- ------
M CaCO3=100g/mol
MCO2=44g/mol
x=masa de substanta cu impuritati 22*x/100=masa de CO2
100g CaCO3............44g CO2
a g CaCO3 .......... 22*x/100 g CO2
a=[ 22*x/100 * 100]:44=x/2 (masa de substanta pur)
p=m pur*100/m impur
p=(x/2*100) /x=50% puritatea