👤

Se amesteca o solutie NaOH 40% (ro=1,437g/ml) cu un volum dublu  de solutie de NaOH 20%(ro= 1,22g/ml Solutia obtinuta se dilueaza cu un volum egal de apa distilata  Calculeaza concentratia procentuala a solutiei finale



Răspuns :

Solutia I cu datele:

c1=40%  , P1(ro)=1,437g/ml  ,  V1,  ms1= V1* P1 (1)        ,
                                                       md1=ms1*c1/100=     V1* P1*c1/100       (2)

SOLUTIA II cu datele:

c2=20%,    P2=1,22g/ml  , V2=2V1 , ms2=2V1* P2    (3)
                                                           md2=ms2*c2/100=2V1* P2*c2/100          (4)

volumul apei =V2=2V1    NU PREA se intelege egal cu care volum !!!!!!!

SOLUTIA III  se compune din solutia I+solutiaII + masa apei

ms3= ms1 +ms2 + m apa   (5)
md3= md1 + md2                 (6)
c3=md3*100/ms3                  (7)

-in relatia (5) se inlocuiesc relatiile (1) si (3)
-in relatia (6) se inlocuiesc relatiile  (2) si (4)
ceea ce ai obtinut adica relatiile pentru ms3 si md3 le inlocuiesti in rel (7)
din care determini c3%










Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari