👤

perioada oscilatie unui pendul gravitational este egala cu pi secunde.care este lungimea pendulului daca g= 10 m\s

Răspuns :

T=π
Scrii formula perioadei pendulului gravitational
T=2*π√l/g=π
In ultima relatie se simplifica π
2*√l/g=1
Ridicam la patrat
4l/g=1
4l=g
l=g/4=10/4=2,5m
Succes!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari