👤

8 g KOH reactioneaza cu 20g de sol HCl de concentratie=10%
a)concentratia solutiei KOH=?
b)masa de KCl=?
c)reactia este totala?
Cum se coloreaza fenoftaleina ?
Multumesc!


Răspuns :

KOH + HCl ---> KCl + H2O

c%=md/ms * 100=>md=c%*ms/100=20*10/100=2 g HCl
56 g KOH (masa molara).......36,5 g HCl
x g KOH................................2 g HCl        x = 3,06849 g KOH 
c%=md/ms*100=3,06849/8 * 100=>c%=38,356 % pt sol de KOH


36,5 g HCl........74,5 g KCl
2 g HCl..............x g KCl    x = 4,08219 g KCl
 
Reactia este totala pt ca este o reactie de neutralizare unde KOH si HCl reactioneaza direct formand apa si clorura de potasiu.

3,06849 g KOH > 2 g HCl =>masa mai mare de baza => culoarea rosie a fenolftaleinei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari