👤

1) sa se determine concentratia procentuala a unei solutii de acid acetic , stiind ca 250 g din aceasta solutie reactioneaza cu 18 g de maganeziu ?

Răspuns :

2CH3-COOH + Mg -> Mg(CH3COO)2 + H2

M Mg = 24
M acid acetic = 60

2*60g acid acetic ................. 24g Mg
x grame acid acetic............... 18g Mg
x= 90g acid acetic

Concentraţia procentuală = md/ms * 100 = 90/250 * 100 = 36%