👤
a fost răspuns

O cantitate de 0.15 moli de propena se oxideaza cu o solutie apoasa de KMnO4 de concentratie 0.5 M. Calculeaza volumul solutiei apoase de KMnO4 consumat si masa de diol obtinuta. Ma puteti ajuta?

Răspuns :

CH2=CH-CH3 + [O] + H2O -> CH2OH-CHOH-CH3

din 2 moli KMnO4 se obţin ............... 3 moli [O]
din x moli KMnO4 ............................. 1
x= 2/3 moli KMnO4 

Ştim concentraţia molară, deci putem scoate volumul:

0.5 moli ............... 1 L
2/3 moli ............... y
y= 1.333 L

Diolul obţinut ( C3H6(OH)2 )are masa molară 76. Din moment ce au intrat 0.15 moli propenă, trebuie să iasă tot 0.15 moli diol:

0.15 * 76 = 11.4 grame 


Reacţia de oxidare completă:

[tex]3C_3H_6 + 2KMnO_4 + 4H_2O = 3C_3H_6(OH)_2 + 2MnO_2 + 2KOH[/tex]