👤

Problema chimie simpla (imagine mai jos)


Problema Chimie Simpla Imagine Mai Jos class=

Răspuns :

C+O₂=CO₂
Masa molara CO₂=12+2*16=44g/mol

x=masa de CO₂ obtinuta
x=2.4*44/12
x=8.8g CO₂

CO₂+Ca(OH)₂=CaCO₃+H₂O
Masa molara CaCO₃=40+12+3*16=100g/mol
Masa molara H₂O=2*1+16=18g/mol

y=masa de CaCO₃ obtinuta
y=8.8*100/44
y=20g CaCO₃

1mol..........................100g CaCO₃
z moli........................20g
z=20*1/100=0.2moli CaCO₃

w=masa de H₂O obtinuta
w=8.8*18/44
w=3.6g H₂O

1mol...................18g H₂O
q moli..................3.6
q=3.6*1/18=0.2 moli H₂O
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari