👤

Tudor este pasionat de chimie dar si un bun pescar. Doreste sa afle cati electroni sunt in cele zece alice de plumb pe care le foloseste la pesciut . Are la dispozitie un cilindru gradat in care se afla 50 cm cubi apa. Introduce alicele in apa din cilindru si constata ca volumul total este de 53 cm cubi . Stiind ca densitatea plumbului este de 11,34g/cm cubi , Tudor ajunge la concluzia ca numarul electronilor din cele zece alice de ( Pb Z=82 , A=207 ) este de ?

Răspuns :

V alicelor=53cmc-50cmc=3cmc
m Pb = V*p = 3cm³ *11,34 g/cm³=    34, 0 2 g

1mol atomi Pb= 207g............6,023*10²³ atomiPb........82*6,023*10²³ e⁻
                         34,02 g.......................................................x e⁻  x=......