👤

Calculeaza masa clorurii de amoniu din care se pot obtine 2,24 l de amoniac(c.n)...
al 2 exercetiu
CE volum de amoniac (c.n)este  necesar pentru obtinerea a 5,25 g de clorura de amoniu..?
Va rog ffrumos ajutati-ma..!>



Răspuns :

NH4Cl--------> NH3  + Hcl
1mol              1mol      1mol
53,5g              22,4l
x g.                  2,24l        x=2,24* 53,5/22,4= 5,35  g NH4Cl

NH3+HCl---->NH4Cl
22,4l                53,5 g
y                      5,25 g      y=5,25*22,4/53,5=.....

Sincer nu intelecg cum vrei !!!!!!!!
daca 53,5 g NH4Cl..........22,4 l  NH3
  atunci    x g .......................2,24 l NH3
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari