Răspuns :
Din
450 g solutie de acid sulfuric 40% si 150 g de apa se obtine o solutie de
concentratie 3.75M.Indicati afirmatiile false cu privire la solutia obtinuta.
A. Contine 180 g de solvat;
B. Contine 420 g de solvent;
C. Are volumul de 700 ml;
D. Are concentratia procentuala de 35%;
E. Are densitatea 1.8 g/cm3.
SOLUTIA I + m apa --------------:> SOLUTIA II
ms1=450g 150 g ms2= ms1 +m apa
c1=40% Cm= 3,75 molar
md1 md2=md1
md1=ms1*c1/100=450*40/100=180 g m solvat A.
ms2=450+150=600 g
m solvent= 600g- 180 g=420 g B.
C. CM = n/Vs =====> Vs = n/CM Vs = m/M*CM = 180/98*3,75 =0,489 l (489ml)
D. c2= md2*100/ms2=180*100/600=30%
E. Vs=489ml, ms=600g ===> p=m/Vs=600g/ 489 ml=1,22g/ml
B. Contine 420 g de solvent;
C. Are volumul de 700 ml;
D. Are concentratia procentuala de 35%;
E. Are densitatea 1.8 g/cm3.
SOLUTIA I + m apa --------------:> SOLUTIA II
ms1=450g 150 g ms2= ms1 +m apa
c1=40% Cm= 3,75 molar
md1 md2=md1
md1=ms1*c1/100=450*40/100=180 g m solvat A.
ms2=450+150=600 g
m solvent= 600g- 180 g=420 g B.
C. CM = n/Vs =====> Vs = n/CM Vs = m/M*CM = 180/98*3,75 =0,489 l (489ml)
D. c2= md2*100/ms2=180*100/600=30%
E. Vs=489ml, ms=600g ===> p=m/Vs=600g/ 489 ml=1,22g/ml
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!