👤

La parterul unei clădiri barometrul indică 760mm ai coloanei de Hg iar pe acoperiş 758 mm ai coloanei de Hg. Determină înălţimea clădirii dacă densitatea medie a aerului ρ₀=1.23 kg\m³. Pun 22 puncte pentru rezolvarea acestei probleme

Răspuns :

N0am cu
l1=760mm lungimea coloanei de Hg la parter
l2=758mm lungimea coloanei de Hg pe acoperis
Diferenta de presiune este
Δp=ro Hg*g*(l1-l2)
Aceeasi diferenta de presine este data de o coloana de aer care are inaltimea h dela parter pana pe acoperis.
Δp=ro aer*g*h
Egalam cele doua diferente da presiune Δp
ro Hg*g*(l1-l2)=ro apa*g*h
de unde scoti
h=ro Hg*g*(l1-l2)/ro apa*g
Simplifici cu g si scoti h
Succes!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari