👤
PUPI4ZE
a fost răspuns

An cazul otravirii cu acizi,se foloseste asa-numitul preparat magnezie arsa-oxid de magneziu MgO,care transforma acidul in sare de exemplu:
 MgO+H2SO4=MgSO4+H2O
Calculeaza masa oxidului de magneziu necesar neutralizarii a 4,9 g de acid sulfuric.

VA ROG FRUMOS


Răspuns :

MgO  + H2SO4 = MgSO4  + H2O    MMgO=40g/mol  MH2SO4=98g/mol
40g .........98g
 x g...........4,9g    ==>x=4,9*40/98=.....
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari