👤

va rog frumos ma ajutati si pe mine la mate 
mai multi copii vor sa cumpere o minge .daca fiecare copil pune cate 7 lei ,le mai trebuie 5 lei ,iar daca fiecare copil pune cate 9 lei ,sunt in plus 5lei. 
a)cati copii vor sa cumpere mingea ?
b)cat costa mingea )
 
c)cati lei trebuie sa puna fiecare copil pentru a cumpara mingea?
rezolvare